Uygun Banka Kredi

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi (Tarla, Bahçe)

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi (Tarla, Bahçe)

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri kimlere verilir? Ziraat Bankası devlet destekli olarak bitkisel üretime destek veriyor mu? Başvuru şartları ve kredi detayları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Ülkemizin kamu bankalarının en çok tercih edileni olan Ziraat Bankası Osmanlı döneminden beri ülkemizde hizmet vermektedir. Güvenilir bankacılığın ismi olan bu bankadan sizde bitkisel üretim kredisi destekleri alabilirsiniz. Tarla, Bahçe, Sera, Su kültüründe üretimler, Mantar yetiştiriciliği, Yem bitkileri, Baklagiller, Sebze tarlası, Meyve bahçesi, tohumluk yetiştiriciliği, süs bitki yetiştiriciliği gibi birçok faaliyetlerinizde Ziraat Bankası üzerinden krediler alabilirsiniz. Bu krediler devlet destekli olarak verilmektedir. Krediyi almak için bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor.

Bitkisel Üretim Kredisi (Devlet Destekli) Ziraat Bankası

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi eğer bitkisel üretim yapıyorsanız devletin size tanıdığı birçok kredi kampanyası vardır. Bu kredileri alacağınız zaman ayrıca ihtiyacınız olan gübre, ilaç, mazot, nakliye ve pazarlama giderleri içinde krediler alabiliyorsunuz. Kredi başvuruları sadece banka şubelerinden yapılmaktadır. Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için başvuru evrakları farklıdır. Krediyi alabilmeniz için ayrıca ÇKS belgenizin de olması gerekiyor.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası üzerinden verilen bu kredilere sadece banka şubesinden başvuru yapabileceğinizi söylemiştik. Başvuru yapan kişi bankaya giderken;

  • Nüfus Cüzdanı
  • ÇKS (Çiftçilik) Belgesi
  • Kredi için istenilen teminatların belgeleri
  • Tarımsal üretim yapılacak olan yere ait tapu ve kira kontratı gibi belgeler.
  • Son 3 yıllık bilanço, Gelir tablosu

Gerçek kişiler için bu evraklar yeterli olacaktır. Banka gerekli duyduğunda sizden ek evraklar isteyecektir. Ayrıca kefil ve ipotek de istenebilir. Tüzel kişiler bu evrakların yanına Oda kayıt belgesini, Tüzel kişilik ana sözleşmesini, Son yıl ve son 3 yıllık gelir tablosunu, Vergi levhasını da ekleyerek bankaya gitmelidir. Banka şubesine yaptığınız başvuru sonrasında 2-4 gün içinde kredi sonucunuz size bildirilecektir.

İLGİLİ YAZIMIZ  Devlet Destekli Evlenme Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Tarım Sigortaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Ziraat Bankası üzerinden kredi haricinde tarım sigortası da yaptırabilirsiniz. Dolu, don ve seraların görülecek zararlarına karşı yaptıracağınız bu sigorta ile sıkıntılı durumlarda da işinize kolay bir şekilde zarara uğramadan devam edebilirsiniz. Banka tarafından verilen tarım sigorta çeşitleri şu şekildedir.

  • Don Sigortası: Bu sigortadan sadece İzmir, Denizli, Manisa ilinde ikamet eden çiftçiler yararlanabilmektedir. Üzüm bağlarında meydana gelen bir don olayı olursa sigorta devreye girecek ve zararınızı karşılayacaktır.
  • Dolu Sigortası: Bu sigorta türüne herkes başvuru yapabilir. ÇKS sistemine kayıtlı olan arazilerinizin üzerine dolu yağması sonucunda sıkıntı olursa sigorta devreye girer ve tüm zararınızı öder. Bankadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Sera Sigortası: Eğer bir seranız varsa ve bu sera için meydana gelecek don, dolu ve diğer etkenlerden ötürü zarar görülürse bu sigorta sizin tüm masrafınızı karşılayacaktır. Bu tarım sigortasının birçok kapsamı da bulunmaktadır. Hortum, fırtına, toprak kayması, araç çarpması gibi durumlarda da bu sigorta size zararınızı ödeyecektir. Sigorta fiyatları ve başvuru şartları için banka şubelerine giderek öğrenebilirsiniz.

Yukarıda sizlere bitkisel üretim kredileri hakkında bilgiler verdik. Bir önceki yazımız olan Sera kurmak için devlet desteği nasıl alınır sayfasına giderek Sera destekleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Aklınızda takılan sorular varsa aşağıdaki yorumlar kısmında bize sorunuzu sorarak iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.