Uygun Banka Kredi

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

26.04.2020
37
Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği nasıl alınır? Sera destek kredisi nasıl alınır? Çiftçi olan vatandaşlarımız sera kredisi nasıl alır? Bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Devlet destekli olarak verilen sera kredilerinde sera kurmak için kredi alabilir, seralarınızı geliştirmek için destek alabilirsiniz. KOSGEB ve devlet bankalarında da bu kredileri almanız mümkündür.

Sera kredileri sadece kurmak isteyenlere verilen bir kredi değildir. Bu kredilerde mevcutta olan seranızı da büyütebilir ya da tadilat işlemleri varsa tadilatlarını yapabilirsiniz. Devlet destekli sera kredilerinde verilen limit yatırım maliyetlerinin %85’ine kadardır. İpotek verilerek başvuru yapılan bu kredilerde en fazla vade ise 120 ay olarak belirlenmiştir. Çiftçi olan vatandaşlarımız bu kredileri alabilmeleri için 3 ay, 6 ay, 9 ay ve senelik olarak ödeme planı hazırlayabilirler.

Devlet Destekli Sera Kredisi İçin Evraklar

Sera kredisi alacağınız zaman bu krediyi alacak şartlara uygun müşteri olmanız gerekmektedir. Şartlara uygun olan müşterilerinde başvuru evrakları tam olarak hazırlanmalıdır. Bu evraklar şu şekildedir.

  • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi
  • Çiftçilik belgesi
  • Nüfus Cüzdanı
  • Eğer satın alınacaksa, seranın ekspertiz belgesi
  • Sera tadilatı için kredi alınacaksa performans ve fatura belgeleri

Bu verilen belgeler ile SERA kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru sonrasında değerlendirme süreci olacaktır. Bu değerlendirmede kredi alıp alamayacağınız size bildirilecektir. Devlet destekli sera kredisi başvurusunu KOSGEB, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve BEBKA kurumlarından yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Kamu bankalarından olan Ziraat Bankası çiftçinin her zaman yanında olan bir bankadır. Sizde eğer Ziraat Bankası üzerinden kredi başvurusu yapacaksanız banka şubesine giderek işlem yapabilirsiniz. Çiftçilerin en çok sera kredisi aldıkları bankalardan biri olan ve devlet destekli olarak kredi veren bu bankadan başvuru yapabilmeniz için örtü altı üretme koşullarına uygun ve en az 1 dekar büyüklüğünde alanınızın olması gerekiyor.

İLGİLİ YAZIMIZ  Hibe Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Sera kredisi alacak müşterinin üretimlerini yasalara uygun bir şekilde yapması gerekiyor. Her işleminin faturasını bankaya sunmuş olması gerekiyor. Sera destek kredisi alırken ayrıca nakliye giderleri, tohum, gübre giderleri, pazarlama işleri, ilaç ve yakıt gibi giderleriniz içinde destek isteyebilirsiniz. Ayrıca kredi alacak kişilerin ÇKS belgesi olması gerekiyor.

Devlet Desteği ile Sera Kurmak İstiyorum

Eğer böyle bir istediğiniz varsa ilk olarak Ziraat Bankası ve KOSGEB kredisi almanız gerekiyor. 50.000 TL hibe kredi veren bu kurumlardan ayrıca 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredilerde verilmektedir. 50 bin hibe kredisini alan kişiler 100 bin liralık faizsiz krediden anında yararlanabilirler. Bilindiği gibi hibe kredilerde geri ödenme olmamaktadır. Bu şartlara uygun olan müşteriler bu kredilerden devletin desteği ile yararlanabilirler. Eğer aklınıza kalan bir soru varsa en yakın Ziraat Bankasına giderek bu krediler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kredi alacak olan müşteriler diğer kredi seçeneklerini de devlet bankalarına giderek öğrenebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.