Uygun Banka Kredi

Sigortasız Hasta Muayene Ücreti Nedir?

31.08.2020
15
Sigortasız Hasta Muayene Ücreti Nedir?

Sigortasız Hasta Muayene Ücreti Nedir? Sigortasız hasta muayene ücreti için ne kadar ödenir? Sigortasız hastalar ne kadar ücret ile işlem yaparlar? Sizlere yazımızda Sigortasız Hasta Muayene Ücreti Nedir fiyatı ve bilgileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir iş yerinde çalışma durumunuzda veya sigortanızın ödenmesi durumunda, hastanelerden sağlık hizmeti alırken, avantajlı olarak işlem yaparsınız. Özellikle devlet hastanelerinde sizlere öncelikli olarak işlem yaparak muayene edilir ve işlem sonunda bir ücret ödemezsiniz. Devletin yaptığı muayene ücretlerinde, eczaneye gittiğinizde ilaç almanız durumunda ödeme yaparsınız. Bu ödemelerde aynı gün için verilmez. Bir hastaneye gittiniz ve ogün muayene olup ilaç alırsanız, bu muayene ücreti 45 gün içinde sizin TC kimlik numaranıza yansıyacaktır. Muayene ücretleri, sizin tedavi olduğunuz hastanenin bölümlerine göre değişmektedir.

Sigortanız yoksa, bir yerde çalışmıyorsanız devlet hastanelerinden ücretli olarak muayene olabilirsiniz. Ücreti ise büyük şehirlerde farklı, kalabalık olmayan şehirlerimizde daha farklı alınmaktadır. Bu alınacak olan sadece muayene ücretidir. Eğer kan tahlil, idrar tahlil ve benzeri gibi tahliller yapılacaksa, daha farklı fatura çıkabilmektedir.

Sigortasız Hasta’nın Ne Yapması Gerekiyor?

Sigortasız hastalarda, devlet hastanelerinde muayene olacaklarsa, önceden randevu almaları gerekiyor. Alo 182’yi aradığınız zaman bu şekilde hastaneden randevu alabilir, hastanenin internet sitesinden de randevu talebi edebilirsiniz. Randevu tarihi eğer sizin istediğiniz bir tarihse, bu tarihin boş olması gerekiyor.

Randevu aldıktan sonra, randevu günü 15 dakika önce hastaneye giriş yapmalısınız. Burada randevunuzu onaylatıp, kayıt yaptırmanız gerekiyor. Eğer sigortanız yoksa muayene ücreti olarak 50 TL ödeme yaparsınız. Bu ücret sadece muayene ücreti olarak görülmektedir. Sigortası olmayanlar acil durum için hastaneye giderse, acilden giriş yaparak, ücret ödemeden de muayene olabilirler. Bu durumda acil hasta olmanız gerekiyor.

İLGİLİ YAZIMIZ  Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 Yaşından Küçüklere Ücret Alınır mı?

Büyüklerinin sigortası yok, ama 18 yaşından çocukların hastanelere gitmesi gerekiyorsa, bu durumda 18 yaşına kadar olan tüm çocuklardan hastaneler ücret almazlar. Devlet, 18 yaşına kadar olan tüm çocuklara muayene ücreti ve sigorta şartı olmadan işlem yapmaktadır. Eğer sigortalıysanız da 18 ile 26 yaş arasındaki üniversite okuyan çocuklarınız varsa bu çocuklarınız 26 yaşına kadar sizin sigortanız üzerinden ücretsiz olarak devlet hastanelerinden bakılacaktır.

Sigortalı Olanlara Muayene Ücreti Öder mi?

Sigortalı olanlar, hastaneye gittiklerinde ücret ödemezler. Yalnız, daha sonra eczaneden ilaç alacağınız zaman, bu yaptırdığınız muayene ücretini isteyeceklerdir. 10 TL ve 20 TL arasında yaptığınız işlemlere göre bir ücret ödemesi yapılmaktadır. Siz muayene olduktan hemen sonra gözükmez. 15 ile 45 gün arasında gözükecektir. Bu ayki muayene ücretinizi, bir sonraki muayene sonrasındaki alacağınız ilaçlar ile birlikte ödeyeceksiniz.

Özel hastanelerde ise bu ücretten daha fazla ödeme yapılmaktadır. Bunun için gideceğiniz özel hastaneyi arayarak muayene ücretlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Özel hastanelerde, kendi politikalarına göre para işlemleri yapılmaktadır. Özel hastanelerde yapacağınız muayene haricinde, tahlil, ameliyat gibi durumlarda da para ödeyeceksiniz.

Diğer yazımız olan Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Nedir? ve En Uygun Sağlık Sigortası Fiyatları Nedir? sayfalarına giderek bu konular hakkında da bilgiler alabilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.