Uygun Banka Kredi

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

12.01.2020
21
Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Bankalardan maaş harici nasıl kredi alabilirim? Şimdi sizlere bu konu hakkında kısa ve öz bilgiler vereceğiz. Bankalardan kredi almak istediğiniz zaman ilk önemli olan şey maaşınız değildir. Bankalar sizin kredi sicilinize ve kredi puanınıza bakarak kredi vereceklerdir. Eğer bu şartlara uygunsanız bu sefer hangi bankadan kredi alacağınız önemlidir. Çünkü her bankanın kredi şartları farklıdır. Bir bankadan gelir belgesiz olarak kredi alabilirken, bir diğer bankadan gelir belgesi olmadan ve hatta en az 6 ay çalışma süresi olmadan kredi alamazsınız. Bu gibi durumlarda hangi bankadan kredi alacağınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer kamu bankalarından kredi alacaksanız ve kredi sicilinizde uygunsa burada maaşınıza göre krediler vereceklerdir.

Banka Kredi Şartları Nedir?

Her yazımızda genel olarak anlattığımız kredi başvuru şartları bankalarda aynıdır. Bunun için kredi notunuz ve kredi siciliniz önemlidir. Kredi notu bankalarda daha önce yaşadığımız banka çalışmalarını düzenli-düzensiz yaptığınızda verilen puandır. Düzenli ödemeler yaptıysanız sıkılmanıza gerek yoktur. Ama eğer düzensiz ve günü geçmiş ödemeler yaptıysanız bu sıkıntıdır. Bu durumda kredi notu sorgulaması yapmanız gerekiyor. Kredi notunuzu www.findeks.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bu bölümü sorunsuz bir şekilde geçtiyseniz, ikinci bölüm olan bankalardan ne kadar kredi alabilirim vardır. Eğer kamu bankalarından kredi alacaksanız ve emekli değilseniz en az 6 aydır toplamda da 1 senelik çalışma geçmişinizin olması ve düzenli bir gelirinizin olması gerekiyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank için geçerli olan bu kredi şartları diğer bankalar için geçerli değildir. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyarak bu krediler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İLGİLİ YAZIMIZ  İpotekli Kredi Veren Bankalar Listesi [Araç-Ev-Arsa]

Maaşa Göre Kredi Veren Bankalar

Özelikle emekli olan ve asgari ücretli olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi maaşının ne kadarına kadar kredi verilmesidir. Normal olarak yasal olan sizin maaşınızın taksit ödemesinin yarısını geçmemesidir. Yani 2.000 TL olan bir kişi taksit en fazla 1.000 TL ödemektedir. Ama bu durumda bazı bankalar esnek davranabiliyor. Vakıfbank üzerinden emekli maaşı alırsanız 22 katına kadar kredi alabilirsiniz. Aktifbank ise emeklilere maaşının 40 katına kadar kredi vermektedir. Bu her banka için geçerli bir yöntemdir. Krediyi maaşınıza ve kredi notunuza göre alırsınız. 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Ne Kadar Konut ve Taşıt Kredisi Alabilirim?

Yüksel limitli konut kredisi ve taşıt kredisi almak istiyorsanız sizin gelirinizin asgari ücret üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca bu tarz kredilerden konut kredisinde ev hane halkı geliri ve eş geliri de çok önemlidir. Bu krediyi sadece kendi geliriniz ile değil evdeki gelir getiren kişilerin ortalaması alınarak değerlendirilir. Bu yüzden yüksek limitli kredilerde ödeyebilecek bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Aldığınız konut kredisini 120 ay vade taşıt kredisini de 60 ay vade yaptırabilirsiniz. 30 Yıl Vadeli Şekerbank Konut Kredisi adlı yazımızı okuyarak da bu kredi başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.