Uygun Banka Kredi

Kredi Notu Yükseltme İşlemleri Nasıl Olur?

06.01.2020
18
Kredi Notu Yükseltme İşlemleri Nasıl Olur?

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi notu kaç olmalı? Banka kredi puanı sorgulaması ve yükseltme aşamalarını sizlerle paylaşacağız. Kredi notu bankalardan işlem yapacaksanız çok önemli bir konudur. Eğer sizde bankalardan bir kredi kartı veya kredi başvurusu yapacaksanız sizin TC kimlik numaranızdan kredi notu sorgulaması yapılacaktır. Bankanın şartlarına uygun olarak işlem yapmanız için bankanın belirlediği politikalarda kredi notunuzun da olması gerekiyor. Kredi notu sizin daha önceki banka çalışmalarınızdan oluşur. Şimdi sizlere bu konunun hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Banka Kredi Puanı Önemli mi?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi banka kredi puanı önemlidir. Kredi puanı önemli olmayan ve başvuru yapmayan banka yoktur. Kredi notu 18 yaşından sonra olan tüm TC vatandaşlarında otomatik olarak oluşur. Sıfır’dan başlayarak 1900’e kadar gitmektedir. Findeks bu konu için değerlendirme yapan bir kurumdur. Eğer daha önce hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız kredi puanınız sıfır olarak başlayacaktır. Bu durumda da kredi kartı alarak ve bu kredi kartlarını düzenli ödeyerek kendinize 6 ay içinde kredi notu oluşturabilirsiniz.

Bir banka size kredi verecekse daha önceki banka çalışmalarınızı da bilmek ister. Bunun için bu sistem geliştirilmiş ve bankaların sistemlerine yerleştirilmiştir. Kredi notu düşük olanlara bankalar kredi ve kredi ürünlerini vermezler. Her işlem yaptığınızda kredi skoru sizin karşınıza çıkacaktır.

Kredi Notu Yükseltme

Eğer kredi notunuz 1100 ve altındaysa bankalar sizden kefil ve teminat istemektedirler. Bu durumda da kredi alamazsınız. Eğer sorunsuz olarak kredi almak istiyorsanız notunuzun en az 1400 ve üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca bankalar faiz oranlarını da bu puanlamaya göre belirlerler. Eğer kredi notunuz yüksek ise düşük faizli kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu durumda özel müşteri olur ve bankanın sizin için açtığı limitleri anında online olarak bankaya gitmeden bile kullanabilirsiniz.

İLGİLİ YAZIMIZ  İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2020

Kredi Notunuzu Öğrenmek İçin Tıklayın.

Öğrendiğiniz kredi notu 1100 ve altındaysa bundan sonra başvuru yapmadan, kredi notunuzu sorgulamadan bu kredi puanını yükseltmeye çalışmalısınız. Kredi notu genel olarak 3 ay içinde yükselir. Ama yapmanız gerekenler için sabır istemektedir. İşte yapacağınız işlemler.

Puanı Yükseltmek İçin Neler Yapalım?

Kredi notunu düşüren en büyük etken gününde ödenmeyen kredilerdir. Gününde ödenmeyen krediler anında sizin notunuza etki eder ve düşürür. Bunun için eğer bu durumda kredi puanını yerine getirmek istiyorsanız tüm geçmişteki gecikmeleri ödeyiniz ve 3 ay boyunca gününde ödemeler yapınız. Ayrıca devamlı kredi kartı asgarisi ödeyen kişilerin de kredi puanı düşecektir.

Müşterilerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de kredi kartı üzerinden çekilen nakit avanstır. Eğer kartınızın borcunu yatırdınız ve ardından nakit avans çekerseniz bu sizin için iyi bir referans olmayacaktır. Kredi notunu düşüren en büyük etken kartlardan çekilen nakit avanslardır. Kredi kartından çekilen nakit avans puanınızı hızlı düşürür. Çünkü kredi kartı alışveriş kartıdır ve alışveriş yapılması için uygundur. Eğer para ihtiyacınız varsa bankalar sizlere kredi vermektedir.

Çok Fazla Başvuru Yapmayın

Müşterilerin en çok yanlış yaptıkları yöntemlerden birisi de bilinçsizce yapılan SMS, internet başvurularıdır. Bu başvurular direk sisteme işler ve olumsuz olma durumunda kredi notunuzu düşürür. Kredi ve kredi kartı başvurusu için geçerlidir. Eğer sizde bankalardan bir işlem yapacaksanız öncelikle bu bankadan kredi alıp alamayacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. A bankasından red geldi, B bankasına başvurdum oradan da red geldi C bankasına başvuru yapayım derseniz kredi notunuz düştükçe düşecektir. Şunu unutmayınız ki Kredi notu çabuk düşer ama Hemen yükselmez.

İcralık Olanların Kredi Notu

Eğer bir bankadan kredi veya kredi ürünlerinden icralık olduysanız kara listeye giren müşteri olacaksınız. Kredi notunuzda otomatik olarak sıfırlanacaktır. Ama bu sıfırlanma hiç banka çalışması olmayanlar gibi değildir. Bu durumda ilk olarak icralık olan borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Bankalardan icralık olanlar kredi ve kredi kartı alamazlar. Bunu unutmayınız. İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

İLGİLİ YAZIMIZ  Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.