Uygun Banka Kredi

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Başvuru Aşamaları?

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Başvuru Aşamaları?

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Bu konu hakkında herkesin merak ettiği bir takım durumlar vardır. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Konut kredisi almak istiyorsanız bir bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer bir ev sahibi olmak istiyorsanız ve paranız yetişmiyorsa sizin seçeceğiniz bir banka ile bu para sıkıntınızı giderebilirsiniz. Bankalardan kredi almak için de bir takım şartlar vardır. Bu şartların başında banka politikaları gelmektedir. Eğer banka politikalarına uygun müşteri değilseniz kredi alamazsınız. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İşte konut kredisi almak için şartlar.

Bankalar Hangi Şartlara Bakarlar ve Kredi Onayı Verirler?

Bir bankaya başvuru yaptığınız zaman banka ilk olarak sizin TC kimlik numaranız ile kredi notunuza bakacaktır. Eğer kredi notunuz kötü ise direk krediniz olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi notunuz iyi seviyede olması durumunda bu sefer kredi sicilinize bakılacaktır. Kredi siciliniz banka performanslarınıza göre değerlendirilir. Eğer kredi notunuz yüksekse genel olarak kredi sicilinizde iyi demektir. Çünkü banka kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız bu durumda sıkıntı yaşamazsınız.

Bu şartlara uygunsanız bu sefer sizin ve hanenizin gelirine bakılacaktır. Gelir belgesi yetersiz olanlar ve gelir belgesi olmayanlar konut kredisi alamazlar. Ayrıca evli olan kişilerden de bankalar onay almaktadırlar ve evrak imzalatmaktadırlar. Bu duruma eş rızası denmektedir. Eğer konut kredisi alacak birisi eşi istemiyorsa maalesef bankalar bu krediyi vermemektedir. Eş tarafından verilecek imza banka şubelerinde banka personelinin karşısında atılacaktır.

Konut kredisinde en önemli konulardan birisi de evin değeridir. Bankalar alacağınız evin değerine göre kredi imkanı tanımaktadır. Banka satın almak istediğiniz eve ekspertiz gönderecek ve bu ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi alabileceksiniz. Geriye kalan %20’lik kısım sizin bankaya teminat olarak vermeniz gereken rakamdır. %100 üzerinden kredi almak istiyorsanız bankaya başka bir ev ipoteği daha vermelisiniz.

İLGİLİ YAZIMIZ  Masrafsız Konut Kredisi | Veren Bankalar 2020

Konut kredilerinde şartlara uygun olursanız 120 ay vadeye kadar kredi talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

En Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Tüm şartlara uygun bir müşteriyseniz artık kendinize en uygun bankayı seçebilirsiniz. Konut kredisi başvurusu için banka şubelerine giderek evraklarınız ile başvuru yapabilirsiniz. Evraklarınız ise şunlardır.

  • Nüfus Cüzdanı
  • Gelir Belgesi
  • Alacağınız evin tapu fotokopisi
  • Kredi başvuru formu

Bu evraklar haricinde banka kredinizi onaylattığında ekspertiz ücretini yatıracak ve evin açık adresi ile evi kimin göstereceğini de bankaya iletmeniz gerekmektedir. Bu süreçten sonra ekspertiz raporunu bekleyeceksiniz. Ekspertiz raporu geldikten sonraki gün tapu işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ülkemizde konut kredisini her banka vermektedir. Yalnız bazı bankalar uygun faizlerle kredi imkanı tanımaktadır. Bu bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, ICBC Bank, Akbank, İş Bankası’dır. Bu bankalar genel olarak diğer bankalara nazaran daha uygun faizlerle kredi vermektedir. Her bankanın da kredi başvuru şartı diğerlerinden farklıdır. Bu yüzden banka ile irtibata geçerek kredi başvurusu hakkında bilgiler almanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.