Uygun Banka Kredi

Banka Sınavları Ne Zaman? Başvuru Nasıl Yapılır?

Banka Sınavları Ne Zaman? Başvuru Nasıl Yapılır?

Banka sınavları, bankada çalışmak isteyenler için girilmesi gereken sınavlardan birisidir. Eğer bu sınava girmezseniz, banka sizin personel iş ilanı başvurunuzu kabul etmeyecektir. Bu her banka için geçerlidir. Sizlere yazımızda Banka Sınavları Ne Zaman, Nasıl banka sınavı başvurusu yapılır bunun bilgilerini vereceğiz.

Kariyeriniz için eğer bankacılık sektörünü seçtiyseniz, ilgili okulu okuduktan sonra, banka sınavlarına başvuru yapabilir, sınavı başarılı bitirirseniz de hemen iş başvurunuzu tamamlayarak personel olabilirsiniz. Banka sınavlarını bankalar kendi politikalarına göre yaparlar. Yılın belirli zamanlarında yapılan bu sınavlara katılmanız ve bu sınavları başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekmektedir.

Banka sınavları, çalışmak istediğiniz banka tarafından düzenlenecektir. Bu sebeple çalışmak için başvuru yapacağınız bankanın sınavları hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bunun için banka sınav tarihlerini bankaların kendi internet sitelerine girerek, sınavdan 30 ile 45 gün önce öğrenebilirsiniz.

Banka Sınav Başvurusu

Bir bankada çalışmak istiyorsanız, o bankanın sınav tarihi ve personel alım ilanlarını takip etmeniz gerekiyor. Bankada çalışmak için iş başvurusunda bulunduğunuzda sizleri sınavlara yönlendireceklerdir. Bankacılık sektörünün ilerlemesi ve ülkemizde sürekli bankaların şubeleşmesi, gençlerin bir kariyer hedefi olarak gördüğü bankacılık işine daha çok teşvik etmektedir. Sizde banka personeli olmak istiyorsanız, söylediğimiz gibi bu sınavları geçmeniz gerekiyor.

Banka personeli adı altında birden fazla personel iş ilanı bulunmaktadır. Özellikle rütbe yükselmesi olduğundan, sürekli olarak yeni personel alımları olmaktadır. İş başvuruları ile ilgili ilanları popüler iş ilanları sitelerine girerek görebilirsiniz. Burada oluşturduğunuz profil ile iş başvurusu da yapabilirsiniz. Ayrıca bankaların internet sitelerine girerek buradaki kariyer bölümlerinde iş başvurusu yapabilirsiniz. İş başvurusu yaptıktan sonra sizin banka sınavı derecenize bakacaklardır. Uygun olarak, 70 üzerinde notunuz varsa, iş başvurusu için değerlendirileceksiniz.

İLGİLİ YAZIMIZ  Ağır Vasıta Kredisi 2020 (Otobüs-Kamyon-Tır)

Banka Personeli Alımları Nasıl Olur?

Banka personeli alımları, sınavlara göre olacaktır. Ülkemizde hizmet veren Kamu bankası, Katılım bankası ve Özel bankalar belirli aralıklarda boşalan pozisyonlara banka elemanı almaktadırlar. Sizlerde bu şekilde, başvurunuzu yapmadan önce banka sınavlarını bilmeniz gerekiyor. Banka sınavına girmeden de bankaların açık iş pozisyonlarına başvuru yapabileceksiniz. Ama bu durumda, banka personeli olacak kişilerin yine başvuru sonucu olumlu olsa bile sınavı geçmesi istenilecektir. Bu sınav haricinde, ayrıca sözlü sınava da girecek ve mülakatlara katılacaksınız. Eğer işiniz onay alırsa, 30 günlük bir eğitiminiz olacak ve bu eğitimden sonra faal olarak bankacılık hayatına başlayacaksınız.

Banka Sınavlarına Başvuru Yapmak İstiyorum

Banka sınavlarına başvuru yapacaksanız, başvuru yapacağınız bankanın resmi internet sitesi üzerinden, banka sınav başvurularına bakmanız gerekiyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarında KPSS sonucu da baz alınacaktır. Bu bankalar devlet bankası olduğu için sizde devlet memuru statüsünde işlem yapacaksınız. Sınav duyurusu ve başvuru şartlarını bankaların resmi internet sitesindeki duyurular menüsünden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da iş başvurusu için bilgi alabiliyorsunuz.

Banka Sınavlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınava girmeden önce bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle sınav hakkında bilgileri internet üzerinden öğrenmeniz gerekiyor. İnternet sitesi üzerinden daha önceki sınavların nasıl yapıldığına dair bilgiler alabilirsiniz.  Sınava başvuru yapmadan önce, başvuru yapacağınız pozisyonu da iyi seçmeniz gerekmektedir. Başvuru pozisyonunuza göre işlem yapılır, iş başvurunuz bu şekilde değerlendirilir.

Sınavlardan sonra yapılacak olan mülakatlar hakkında bilgiler edinmelisiniz. Mülakatlar nasıl oluyor, neler soruluyor bunların araştırmasını yapabilirsiniz. Daha önceki çıkan sınav sorularını bulabilir ve bu sınav sorularının neler olduğunu görebilirsiniz. Bu size sınavların nasıl yapıldığı ile ilgili fikirler verecektir. En önemli konu ise, başvuru yaptığınız zaman verilen güncel bilgiler, değişmesi durumunda hemen güncellemek için bankanız ile irtibata geçmenizdir. Cep telefonu numarası, adresi değişen kişiler, bu bildirgeyi bankaya sunmaları gerekiyor.

İLGİLİ YAZIMIZ  Türk Telekom Hattı Üzerinden Nasıl Kredi Alınır?

Banka Sınav Ücreti Nedir? Ücretli mi?

Bankacılık için başvuru yapacağınız banka sınavlarına girmek için ücret ödemeniz gerekmektedir. Şu an için ülkemizde banka sınavı adı altında ücretsiz sınav yapan bir banka yoktur. Bu sınav ücretleri, o günkü durumlara göre değişecektir. 50 TL ve 250 TL’ye kadar banka sınav ücreti ödeyebilirsiniz. Düşük miktarda istenilen sınav ücreti parası genellikle kamu bankalarından olacaktır. Bu sınav başvurusu yapacağınız zaman, şartlar ile birlikte nasıl nereye kaç para ödeme yapacağınızı da görebilirsiniz.

Sizlere yazımızda Banka Sınavları Ne Zaman? Başvuru Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verdik. Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Personel Alımı Başvurusu sayfasına giderek bu banka ile ilgili bilgilerinizi alabilirsiniz.  ayrıca Hibe Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nedir? sayfasına giderek son dakika haberi olarak yayımlanan bu kredi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.